reklama

Najvyšší čas zmeniť svoje správanie na sociálnych sieťach

Teoretička komunkácie Maria Bakardjieva mi na svojej nedávnej prednáške vnukla podnet premýšľať o sociálnom správaní užívateľov počítačových sietí. Názov jej prednášky "Web 2.0 Technologies of the Self" nie je dobré prekladať. V prvej časti sa rozoberala početné spoločenské fenomény siahajúce od novoveku až do antiky. Textami z oných období demonštrovala, že blogovanie a "web 2.0 správanie" existovalo od dôb písaného textu. Nedá sa s ňou nesúhlasiť.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Druhou rovinou jej prednášky sa zameriavala na užívateľské správanie na sociálnych sieťach. V zámorí je bežné snažiť sa o svoju čo najdokonalejšiu sebaprezentáciu na webe. Vytvárate si profil, ktorý zdobia desiatky fotiek, kde sa šťastne usmievate. Slnko, palmy, prípadná dobrosrdečnosť ku zvieratám, ako som staval školu v Afrike a kŕmenie bezdomovcov nebude na škodu. Váš profil je odrazom Vášho Ja. Vašou výkladnou skriňou. Vašich skutočných úspechov, a keď žiadne závratné nemáte, podelíte sa o svoje neobyčajné zážitky a pohľad na zdravú rodinu. V zámorí je bežné poskytnúť zamestnávateľovi prístup k Vášmu profilu prostredníctvom priateľstva. Zahrám sa teda na zamestnávateľa.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Brázdim si po fotkách na sociálnej sieti. Väčšina mojich kontaktov je z Východného Slovenska. Príprava na skok z okna na treťom podlaží. Opitý chlapec močí na druhého, spiaceho a opitého chlapca. V internátnej izbe. Takto môžem pokračovať, ale myslím že už tušíte kam mierim. Ak Vás niekto označí v nevhodnej fotke, celá práca na vašom novom Ja môže prísť nazmar. Ale ruku na srdce, len malá časť mladej generácie vidí v sociálnych sieťach príležitosť na skutočné zviditeľnenie. Pri diskusii jedna študentka poukázala na rozdiel medzi nami a zámorím. My si poväčšinou nebudujeme na sociálnej sieti svoje nové alebo lepšie Ja, a keďže Bakardijeva je pôvodom Bulharka, dala jej zapravdu. Čo teda robíme? Pýtali sme sa všetci.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

"Myslím, že sociálne siete poskytujú priestor pre recesiu a zábavu, zdieľanie radostí. Ale je to aj miesto pre chválenie sa, a sťažovanie". Áno. Stále je tu nedostatok slnka, budeme sa večne sťažovať. A nie je tu ani more. Stále sa budeme mať na čo sťažovať. Niektoré kraje sú svojou geografickou pozíciou predurčené k istej voľnejšiemu módu správania. Tento rozdiel medzi zámorskou a východoeurópskou / stredoeurópskou mentalitou správania sa na webe 2.0 poukazuje na mnoho vecí. Nezaostávame za nimi ekonomicky ale hlavne spoločensky. Isteže tým nechcem povedať, že naše úprimnejšie chápanie "profilu" je na škodu. Spôsob akým dokážeme toto médium využiť ako užívatelia zaostáva. Spôsob akým sme ho uchopili.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Dôvod, prečo sa týmto zaoberám je rýdzo prozaický. Mám pocit, že moje okolie presúva celú agendu svojho života na sociálnu sieť. Akosi som prekusol, že z diskusných vlákien na stránke školy sa všetky informácie a diskusie premiestnili do neprehľadného modrého prostredia bez vyhľadávania v histórii. Do pseudoskupín, v ktorých sa dievčence chvália tým, že spravili zápočet. Prekusol som aj tonu balastu, ktorý viem odfiltrovať na smetisko dejín. Filantropicky ale myslím na tých, ktorí sa nenaučili so sociálnymi sieťami narábať. To, že sa k informácii dostanú len naší "priatelia" nám utrhlo reťaz, umožnilo tvoriť obsah slobodne ale aj bez patričnej kvality. A to má svoje tienisté stránky.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Veľa nami vyslaných informácií nemá žiadnu hodnotu, ale v rámci "priateľského puta" to prehliadame alebo zrušíme odber. Zo "začarovaného kruhu nekvalitných informácií" vedie len kľukatá a ťažká cesta späť. To aký desivý dopad to má na slovnú zásobu, kognitívne a komunikačné schopnosti nechám kompetentnejším na posúdenie. Viem, že mi chýba u väčšiny akýkoľvek zámer svoj profil budovať, prezentovať sa v čo najlepšom svetle s dôrazom na kvalitu vysielaných informácií. Technológií aké zahŕňa Web 2.0 bude pribúdať

Som si istý, že potenciálny zamestnávateľ, nášmu profilu cudzí a neznámy človek, bude v budúcnosti chcieť prístup na náš profil. Pre istú skupinu ľudí bude tento blízky trend zničujúci. Preto je dôležité sa správať na sociálnej sieti tak, ako by ste sa správali v reále. Hoc sedíte za monitorom, ktorý Vás od všetkého oddeľuje, s klamlivým pocitom, že ste v ulite, a že sa Vám všetko prepečie. Je to presne naopak. Trendy naznačujú stále vzrastajúci vplyv sociálnych sietí pri hľadaní zamestnanca. Aspoň jeden dôvod očistiť svoj profil. Mimo to Vaše okolie môže dlhodobo trpieť. Nielen keď sú pri počítači, ale aj mimo neho.

Daniel Koreň

Daniel Koreň

Bloger 
  • Počet článkov:  1
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Moju hlavu obývadesať osobností, ktoré dokážem ovládať. Tu sa budú vyjadrovať dve. Jedna z nich má exaktné chúťky, má rada vedu v spojení s umením. Tá druhá má záujem budovať kultúru a názory novodobého Slovenska, tak ako to robili moji predkovia, tajne, bez slávy, ako učitelia. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu